Mi az a Spotify?
A Spotify egy streaming alapú zenehallgató szolgáltatás, de az egyszerűség kedvéért hívhatjuk saját szerkesztésű webrádiónak, vagy virtuális zenegépnek is. Mint minden jó dolog természetesen a Spotify is Svédországból érkezett.
Folyamatosan változó, rohanó, elembertelenedett, talmi hívságokat kergető világunkban ez a legújabb cápa, ami a zenebuzik millióira vadászik. A walkmanre már senki sem emlékszik, az mp3 lejátszókra is jó ideje ferde szemmel néz mindenki, manapság zenehallgatásra az egyetlen hosszútávon járható útnak a streaming szolgáltatások tűnnek. Eszed, vagy nem eszed, nem kapsz mást!
Milyen szerepet tölt be a Spotify világegyetem felépítésében?
Jelenleg a nagy streaming-bumm előtt állunk. Az emberek szép lassan rájönnek, hogy felesleges digitális letöltésért fizetni, ha ingyenesen, vagy csekély havidíj ellenében a világ összes zenéje elérhető néhány másodperc alatt. Tavaly először elkezdtek csökkenni a digitális eladások, és jobb híján még az Apple is elindított egy streaming szolgáltatást, mivel sejteni lehet, hogy hosszabb távon a streaming és a digitális zenebolt nem fog megférni egymás mellett. Nem lehet nem észrevenni, hogy a fizetőképes kereslet szép lassan elkezd áramolni a streaming irányába.
A Spotify tavaly december óta van jelen nálunk, és nagyjából azóta nincs már féléves próbaidőszak, tehát jelenleg időkorlát nélkül használható az ingyenes verzió. Ez nem biztos, hogy sokáig így lesz, ugyanis a Spotify gazdasági modellje stabilan veszteséges, mivel a bevétel döntő hányada a prémium előfizetőktől érkezik, a reklámokból mindössze az összbevétel 15 százaléka származik - nem is terveznek sokkal többet - szóval itt a reklámok inkább csak egyfajta virtuális szívlapát szerepét töltik be, amivel a usereket próbálják a fizetős prémium felé terelgetni. A Spotify tehát egyfolytában bukóban van, de folyamatosan terjeszkednek és találnak új befektetőket, így jelenleg nem nagyon izgatja őket, hogy sokkal több jogdíjat fizetnek ki, mint amennyi bevételük van. Ennek csak örülni lehet, mert nagyjából addig fog tartani az időkorlát nélküli ingyenesség, még a részvényesek el nem kezdik az asztalt csapkodni. Várhatóan a terjeszkedéssel egyre több lesz a prémium előfizető (jelenleg már valahol 10 millió közelében lehetnek), de ők hozzák magukkal a free-s usereket is, akik bevételt nem produkálnak, viszont az általuk hallgatott zenékért szintén csengetni kell a jogdíjakat, szóval még ember tudja, hogy lesz a jelenlegi formában ebből nyereséget termelő vállalkozás.
Ami a lényeg, hogy a streaming alapú szolgáltatások nagyon fontos pillérek lesznek egy olyan világban, ahol az emberek többsége már nem nagyon akar fizetni a zenéért: itt minden meghallgatott track után jogdíjat kapnak a szerzők, ami természetesen nem válthatja ki a warez miatti kiesést, de hosszútávon egy életképes modellnek tűnik.
Miért jó ez nekem?
A zene nem foglal el súlyos területeket a különböző eszközökön, egyszerűen ha kedved szottyan valamire, akkor csak rákeresel a személyre szabott zenegépedben, és hallgatod, amennyit csak akarod. Ha a Spotify-on még nincs is fent a világ minden albuma, de már kurva sok minden megtalálható rajta. Vannak ugyan nagy hiányzók, de aki nem ragadt le 2-3 zenekarnál, az egy kimeríthetetlen bőségszarut kap a fülébe. Még a Léggitár-kompatibilis, szuperjó, szuperismeretlen zenekarok is tonnaszámra találhatók a Spotify adatbázisában, ráadásul az underground zenék gyakorlatilag gyorsabban kerülnek fel már streamre, mint warezre. Például a tavalyi Movements-lemez két hónappal a hivatalos megjelenés után még nem volt fenn sehol warezen, azt tényleg csak az ismerte, aki megrendelte, vagy valamelyik streamen hallgatta. Nyilván lemezkiadótól és még egyéb tényezőktől is függhet, hogy kik vannak fent, de alapvetően brutális a kínálat. A magyar előadókból ugyan még eléggé foghíjas a mezőny, de ezt tudjuk be annak, hogy nálunk még csak 1-2 hónapja elérhető a Spotify, és még egyébként sincs a köztudatban a streaming.
Miért jó ez az előadóknak?
Egymásnak ellentmondó információk keringenek a jogdíjakról, de saját bevallása szerint a Spotify fizeti a legtöbbet a streaming szolgáltatók közül. Leegyszerűsítve és forintosítva a dolgokat: nagyjából arról beszélünk, hogy minden track után átlagosan kb. 1.5 forintot kap az aktuális dal jogtulajdonosa. Ez a pénz oszlik el tehát a jogkezelő, a kiadó, az előadó(k) és a szerző(k) között. Ez rohadtul nem sok, de a warezes nagy büdös semmitől milliószor több, és az underground zenekaroknak egyben nagyon jó visszajelzés, hogy van értelme a küzdésnek.
Egyébként is, sok kicsi sokra megy, és adott esetben egy banda ebből akár több pénzt is láthat, mint a fizikai- és digitális eladásokból. A Mustasch-t nyugodtan lehet egy underground zenekarnak tekinteni, hiszen a svédeknél és a skandináv területen talán valamennyire már ismertek, de egyébként egy tipikus rétegzenekar, a dalaik viszont már túl vannak több 10 millió hallgatáson, amiből már egy egész kellemes mellékes csoroghatott az évek folyamán. Persze nyilván egyénenként változik a jogdíjak elosztása a szerzők és a kiadók között, és a szerződések nélkül csak találgatni lehet a számokról és a megoszlásról. A Léggitár-kompatibilis zenekarok esetében eleve szerzői kiadás van, vagy valami független kiadóról beszélünk (Nuclear Blasttől az utolsó sufnikiadóig), tehát ne kezdjünk el gonosz multikat emlegetni, a jogdíj biztos, hogy jó helyre megy, hiszen jelenleg is a kis kiadók pumpálják a friss impulzusokat a zenébe, ők töltik meg tartalommal a játékot.
Én mindenképpen arra biztatnálak benneteket, hogy a Spotify-on ne Metallicát meg U2-t hallgassatok, hanem azokat a bandákat, akiknek kilóg a segge a gatyából - ezzel sem lesznek beljebb, de érted, a szándék a fontos. U2-t meg egyébként sem hallgat az ember.
Hogyé' adják?
Jelenleg kétféle konstrukció létezik
- Ingyenes - óránként kb. 3 perc reklámot kell elviselni, ez az jelenti, hogy 3-4 számonként jön egy reklám (általában a Spotify saját magát promózza), ami szerintem egyáltalán nem zavaró, ráadásul tényleg rádiós hangulatot ad a dolognak. A mobilnál van egy olyan megkötés, hogy a kiválasztott playlistről csak véletlenszerűen hallgathatóak a trackek, ami szintén erősíti a kellemes meglepetéseken alapuló webrádiós érzetet.
- Prémium - 4,99 euró/hó. Nincs reklám, a mobiltól a mosógépig minden eszközön ~320 kbps minőségű stream korlátlanul hallgatható. A playlistek lementhetők, ezáltal offline, net nélkül is hallgathatóak. A prémium 30 napig ingyen kipróbálható. Egyébként még nagyon képlékeny a mobilos dolog, mivel könnyen elképzelhető, hogy a közeljövőben a Spotify is összebútorozik valamelyik hazai mobilszolgáltatóval, ahogy például a Deezer is tette a Telenorral.
Hogy szól?
A streaming zenehallgatás nem a high-endről szól, hanem a hétköznapi használatról. A jelenleg legjobb elérhető minőség: ~320 kbps, Ogg Vorbis formátum. Ettől jobb minőségű streaming nem nagyon van. Ugyanakkor az ingyenes verzióban értelemszerűen rosszabb a minőség valamivel. Ha nagyon figyelsz, akkor természetesen hallani a különbséget, de ha tizensok millió usert nem nagyon zavarja, akkor neked sem kéne megjátszani a szuperfülű zenesznobot, aki nem adja FLAC alá. Nem véletlen, hogy a Spotify felületén sehol nincs feltüntetve a minőség (én meg már csak azért sem mondom meg), ugyanis amíg nem tudod, addig nem is fáj. Egyébként pedig mindennek tudni kell a helyét: a minőségi zenehallgatás nem a letorrentezett FLAC, hanem mikor az ember kényelmesen meghallgat otthon egy CD-t, vagy bakelitet. A Spotify viszont a hétköznapi zenehallgatásról szól: munka, utazás, kertészkedés, disznóvágás, kutyasétáltatás, babakocsizás, vagy mosogatás közben szóljon valami az ember fülébe, és ilyenkor senkit sem érdekel, hogy a zene megfelel-e a high-end követelményeinek.
Kik a Spotify konkurensei, és mit tudnak?
A teljesség igénye nélkül
- Last.fm - Az öreg rája már az utolsókat rúgja.
- Deezer - Recseg, ropog, rozoga. A Deezer mellett a Spotify egy hadihajónak tűnik.
- Google Play - Béna a logójuk
Oké, mi a dolgom?
- Elolvasod a piacvezetőn, hogy mi a jó zene.
- Megkeresed a zenéket Spotify-on, és szarrá hallgatod.
- Ha tényleg kurva jó (mi más lenne), akkor örülsz.
- Ha nem tetszik, hallgatsz mást.
Készítettem egy playlistet kezdésnek, egy stílusokon átívelő, igazi fejet lecsavaró válogatást, ez garantáltan odaszegez a falhoz, amíg ismerkedsz a rendszerrel.
Induljon a nóta!
Utolsó kommentek